Klinika Olszewscy
ul. Grunwaldzka 87/91 m 4 | 80-244 Gdańsk | tel. +48 696 910 919
USG DRUGIEGO TRYMESTRU CIĄŻY (PRENATALNE)
USG drugiego trymestru jest zwykle wykonywane między 18. a 22. tygodniem ciąży. Historycznie USG drugiego trymestru było często jedynym rutynowym badaniem wykonywanym w czasie ciąży. USG w drugim trymestrze jest obecnie rzadziej wymagane do datowania lub wykrywania ciąż mnogich, ale pozostaje bardzo ważne w wykrywaniu patologii łożyska i pomimo postępów w wykrywaniu anomalii w pierwszym trymestrze ciąży, pozostaje ważnym USG w wykrywaniu nieprawidłowości płodu. Istnieją dowody na to, że aby zmaksymalizować wskaźniki wykrywalności, badanie ultrasonograficzne powinno być wykonywane przez osoby posiadające specjalne przeszkolenie w zakresie wykrywania nieprawidłowości płodu.
JAKIE POMIARY POWINNY BYĆ WYKONANE W TRAKCIE BADANIA USG II TRYMESTRU
Podczas badania USG II trymestru należy wykonać kilka podstawowoych pomiarów. Niektóre pomiary wielkości płodu powinny być zawarte w raporcie z każdego badania. Minimalne pomiary, które należy podać, to: wymiar dwuciemieniowa (BPD), obwód głowy (HC), obwód brzucha (AC) i długość kości udowej (FL). Dodatkowo w opisie badania mogą być zawarte inne pomiary, takie jak: długość kości ramiennej (HL), długość kości nosowej (NB), fałd karkowy (NF), średnica móżdżku (CEREB), zbiornik wielki (CM) i długość szyjki macicy. Do obliczenia szacunkowej daty porodu (EDD) i masy dziecka (EFW) można wykorzystać kombinację pomiarów BPD i HC i FL.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO USG II TRYMESTRU?
Nie musisz być na czczo, ale dobrze by było gdybyś nie jadła przez kilka godzin przed badanie. Dobrze jest jeżeli w pęcherzu jest mocz, ale nie musi być bardzo wypełniony. W dniu badania nie używaj balsamów ani kremów na rozstępy brzucha