background

Klinika Olszewscy

    ul. Grunwaldzka 87/91 m 4 | 80-244 Gdańsk | tel. +48 696 910 919

USG PIERWSZEGO TRYMESTRU CIĄŻY Z TESTEM PAPP-a i PIGF

USG pierwszego trymestru, USG genetyczne lub USG 11-13 tygodnia ciąży to wspólna nazwa badania USG wykonwanego około12 tygodnia ciąży w celu okreslenia ryzyka wystąpienie niektórych wad genetycznych u dziecka, oraz określeniu ryzyka wystąpienia preeklampsji, zatrzymania wewnątrzmacicznego wzrastania płodu, a także ryzyko wystąpienia samoistnego porodu przedwczesnego.

The Fetal Medicine Foundation (fmf) jest organizacją z siedzibą w Londynie, która zajmuje się diagnostyką prenatalną oraz szkoleniem lekarzy. Po ukończeniu kursu oraz pomyślnym zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat uprawniający do wykonywania badań I trymestru ciąży. Certyfikat trzeba odnawiać okresowo raz do roku. Lekarz posiadający powyższy certyfikat otrzymuję możliwość użytkowania specjalnego oprogramowania komputerowego do wyliczania prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka wad genetycznych takich jak: trisomii 21 (Zespół Downa), trisomii 18 (Zespół Edwardsa), trisomia 13 (Zespół Pataua).

Posiadamy powyższy certyfika nieprzerwanie od 2011 roku. Wykonaliśmy już kilka tysięcy badań genetycznych.

Oferujemy poszerzenie USG pierwszego trymestru o badanie krwi tzw. test PAPP-a oraz PIGF. Krew na badanie można pobrać u nas w gabinecie w dniu badania USG lub na 2-3 dni przed badaniem. Do badania krwi nie potrzeba skierowania, wystarczy poprosic o pobranie krwi na test PAPP-a i PIGF. Krew można pobrać od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00 - 16:00. Jeżeli krew zostanie pobrana na 3 dni przed badaniem USG to ostateczy wynik okreslający prawdopodobięństo chorób gentycznych otrzymasz w dniu badania USG, a jeżeli krew zostanie pobrana w dniu badania USG to ostateczy wynik badania genetycznego zostanie obliczony 3 dni po badaniu USG.

Do pobrania krwi nie musisz być na czczo.

W dalszej części dla uproszczenia bedę używał sformułowania zespól Downa, ale będzie to także dotyczyło zespołu Edwardsa i Pataua.

USG I TRYMESTRU W PROSTYCH SŁOWACH

Kazda kobieta ma szansę na urodzenia dziecka z zespolem Downa. Ryzyku urodzenia taiego dziecka rośnie wraz z wiekiem ciężarnej. Przyjmyje się, że w 35 roku życia prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi około 1:250. W związku z tym kobiety 35 lat i starsze znajdują się w grupie ryzyka posiadania dziecka z zespołem Downa. USG I trymestru jest więc głównie przeznaczone dla młodszych kobiet, które jeszcze nie są w grupie ryzyka, aby zaiiczyc je do kobiet z grupy ryzyka lub pozostawić w grupie z niskim ryzykiem wystąpienia zespołu Downa.

CO W TAKIM RAZIE Z KOBIETAMI 35+?

Wiek powyżej 35 lat nie wyklucza wykonania badania USG i trymestru, ale we wzorze na obliczenie prawdopodobięństwa wystąpienia zespołu Downa jest także wiek matki. Przy takich samych parametrach badania USG i testu PAPP-a prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa będzie się zasadniczo różniło u ciężarnej np. 25 letniej i 40 letniej, oczywiście na niekorzyść kobiety 40 letniej, W obecnej sytuacj u kobiet 35+ zalecamy wykonanie nieinwazyjnego badania DNA płodu (test NIFTY), który charakteryzuje sie bardzo wysoką czułością wykrywania chorób genetycznych.

KIEDY WYKONUJEMY BADANIE USG PIERWSZEGO TRYMESTRU?

Badanie to powinno być wykonane pomiędzy 11 tyg. 0 dniem a 13 tyg. 6 dniem trwania ciąży. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej jest je wykonać między 12 tyg 2 dniem a 12 tyg 4 dniem. W tym okresie dziecko jest najkorzystniej ułożone do tego badania. Jeżeli masz wątpliwości kiedy wykonac badanie zadzwoń do recepcji tel. 696910919, a pomożemy ustalić Ci termin badania. Lepiej przyjść kilka dni wcześniej i ewentualnie spotkać się jeszcze raz gdyby dziecko było zbyt małe, niż przyjśc gdy będzie za późno.

NA CZYM POLEGA USG GENETYCZNE?

USG 12 tygodnia, to nic innego jak dokładne badanie USG. Określamy anatomię dziecka. Badamy główkę, oczy, sprawdzamy rączki i nóżki, określamy przyczep pępowiny, oglądamy kręgosłup dziecka. Sprawdzemy gdzie znajduje się żołądek i pęcherz moczowy dziecka, ile naczyń krwionośnych ma pępowina. Sprawdzamy jak szybko bije serduszko dziecka. No i oczywiście głowny cel badania USG genetycznego, mierzymy tzw. przezierność karkową (NT) oraz badamy obecność kości nosowej (NB). Wykonuję się także badanie przepływów krwi w tętncach macicznych. Należy pamiętać, że dziecko w 12 tygodniu ciązy ma ok 5-6 cm długości. W związku z tym, żeby zobaczyć wszyskie powyższe szczególy anatomiczne potrzebny jest aparat USG wysokiej klasy. Dodatkow przed badanie wykonuję się czerokrotny pomiar ciśnienia krwi u kobiety ciężarnej.

CO TO JEST TEST PAPP-a i PIGF?

Badanie polega na pobraniu krwi od kobiety ciężarnej. Krew można pobrać kilka dni przed badaniem USG lub w dniu w badania. Nie musisz być na czczo

JAK WYGLĄDA WYNIK USG GENETYCZNEGO I JAK GO INTERPRETOWAĆ?

W wyniku badania USG genetycznego określone jest prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka Zespołu Downa, Edwardsa i Pataua. Sklada sie z dwóch liczb tzw. ryzyka podstawowego czyli ryzyka zwiazanego z wiekiem matki i drugiej liczby czyli ryzyka obliczonego konkretnie dla tego dziecko, które było badane. Jakikolwiek uzyskany wynik nie świadczy, że dziecko na pewno będzie miało zespół Downa lub na pewno będzie zdrowe. Np. wynik „katastrofa”. 1:2 nadal oznacza to, że mamy 50% prawdopodobieństwa, że dziecko bedzie zdrowe, a wynik „marzenie” 1:20000 nie oznacza, że dziecko będzie zdrowe. Reasumując „zły”wynik USG genetycznego oznacza tyle, że powinno się podjąc dalszą diagnostykę, a nie to, że dziecko będzie chore

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO USG I TRYMESTRU?

Nie musisz być na czczo, ale dobrze by było gdybyś nie jadła przez kilka godzin przed badanie. Dobrze jest jeżeli w pęcherzu jest mocz, ale nie musi być bardzo wypełniony. W dniu badania nie używaj balsamów ani kremów na rozstępy brzucha